Skuteczność struktur, wiarygodność ludzi
REFORMA MSZ
Skuteczność struktur, wiarygodność ludzi
TERESA STYLIń SKA
Czy zreformowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest rzeczywiście konieczne? Bezwzględnie tak, ponieważ wobecnym kształcie jest to instytucja anachroniczna, niedostatecznie przygotowana do zadań, jakie ma pełnić -- odpowiadają autorzy i zwolennicy reformy.
Nie jest tak źle, MSZ jakoś funkcjonuje inie najgorzej daje sobie radę, sama zaś reforma to tylko pretekst do przeprowadzenia lustracji ipozbycia się dawnych pracowników -- dowodzą, nieco przestraszeni, przeciwnicy.
MSZ jakoś funkcjonuje, tego nikt nie podaje wwątpliwość, więcej -- jak ocenia jeden znaszych rozmówców, który do pracy w dyplomacji przyszedł po 1989 roku -- jest być może jedyną zdawnych instytucji, w których przetrwał pewien etos pracy. Wiąże się to, jak można sądzić, ze specyficznym charakterem ministerstwa, które jest instytucją polityczną w ścisłym tego słowa znaczeniu. Praca tutaj daje poczucie kontaktu zwydarzeniami ważnymi, a pewnie iświadomość, że ma się w nich jakiś, niechby nawet drobny, udział. To wciąga.
Miejsce dla pasjonatów
-- Czemu ludzie chcą tu pracować? -- zastanawia się nasz rozmówca. -- Niektórych kusi możliwość dojścia do prestiżowego, eksponowanego stanowiska. Tych, którzy przyszli po 1990 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta