Raport o surowcach mineralnych
Raport o surowcach mineralnych
- Łakomy kąsek dla inwestorów
- Wrocławskie kopalnie same przerobią wydobywany surowiec
- Dolina Nidy na przetargu PRZEMYSŁ MINERALNY
Surowiec, bez którego staną huty szkła, zakłady materiałów budowlanych, nie ruszy budowa autostrad
Łakomy kąsek dla inwestorów
ARTUR MORKA
Prywatyzacja cementowni czy hut szkła przyniosła budżetowi bardzo duże wpływy. Natomiast sprzedaży firm, czasem stosunkowo niedużych, wydobywających surowce mineralne, niejednokrotnie towarzyszyły burzliwe dyskusje parlamentarne oraz oskarżenia o wyprzedaż majątku inwestorom zagranicznym.
W Polsce działa kilkaset, a może nawet ponad tysiąc, firm wydobywających surowce mineralne lub zajmujących się ich obróbką. Często są to spółki wydzielone z dawnych firm budowlanych czy kopalń. Największym w Polsce mineralnym zagłębiem jest Dolny Śląsk. Znajduje się tam kilkadziesiąt dużych kamieniołomów. Oprócz tego piaskowce wydobywa się w Kieleckiem, a żwiry i piaski, praktycznie na terenie całej Polski.
Jednak bardzo trudno jest śledzić to, co się dzieje w branży, trudno też określić jej przekrój czy wyniki finansowe. Zgodnie z ewidencją EKD przemysł mineralny obejmuje trzy gałęzie: materiały budowlane (materiały wiążące, ceramika budowlana, materiały izolacyjne,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta