O ile wzrosną płace
KOMENTARZE
O ile wzrosną płace
O d środy obraduje Komisja Trójstronna, która, jak się oczekuje, zadecyduje o wysokości przyszłorocznych podwyżek płac wsferze budżetowej. Rząd zaproponował, by wprzyszłym roku płace wzrosły o 2 pkt. proc. więcej, niż wzrosną ceny. Przedstawiciele "Solidarności" i OPZZ usiedli do stołu zżądaniem wzrostu płac ook. 6 proc. ponad spodziewaną stopę inflacji.
Ze związkowego punktu widzenia oczekiwaniom tym trudno się dziwić. Przeciętne zarobki wsferze budżetowej są niższe niż wprzemyśle, co budzi oczywiste rozgoryczenie lekarzy czy nauczycieli. Budżetowy punkt widzenia jest zgoła odmienny. Różnica wzrostu płac o 4 punkty procentowe to, zgrubsza licząc, 1, 5 mld złotych dodatkowego wydatku budżetowego. Sytuacja budżetu jest trudna, abiorąc pod uwagę nieuniknione skutki rosyjskiego kryzysu dla polskiej gospodarki może być jeszcze trudniejsza. Nic więc dziwnego, że minister pracy Longin Komołowski broni rządowego punktu widzenia.
O bie te racje są trudne do pogodzenia, co jest jednak możliwe ito nie tylko na zasadzie arytmetycznego kompromisu, którego ubocznym efektem byłby przypuszczalnie wzrost deficytu budżetowego iinflacji. Wymagałoby to jednak zdobycia się na odwagę w yciągnięcia konsekwencji zfaktu, że wzrost płac liczony jest wścisłym związku zetatami. Skoro nie można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta