Choroby nowotworowe wodwrocie
ONKOLOGIA
W USA po raz pierwszy spadła śmiertelność na chorobynowotworowe, w Niemczech zmniejszyła się zachorowalność
Choroby nowotworowe wodwrocie
Lata dziewięćdziesiąte mogą zapoczątkować w światowej onkologii trwały spadek zachorowalności na raka. Największy sukces odniosły Stany Zjednoczone, gdzie po raz pierwszy zmniejszyła się liczba zgonów. Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych przewiduje, że w Polsce najwcześniej w 2002 r. umieralność ztego powodu może się zmniejszyć o 5-10 proc.
Nowotwory bez wątpienia długo jeszcze będą główną przyczyną zgonów -- zaraz po zawałach serca. Nową nadzieją jest jedynie to, że po wielu latach zmagań będzie można stale zmniejszać zarówno zachorowalność, jak iumieralność na te wyjątkowo groźne choroby. A zatem uratować życie znacznie większej liczby chorych. Taką opinię wyrazili uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Raka w Rio de Janeiro, którego obrady przez kilka dni transmitowała telewizja satelitarna. Podkreśla się w nich, że udało się tego dokonać przede wszystkim dzięki lepiej rozwiniętej profilaktyce, anie tylko wprowadzeniu nowych, bardziej skutecznych metod leczenia. -- Zapobieganie jest najważniejszym zadaniem onkologii -- powiedział dyr. brazylijskiego Narodowego Instytutu Raka Marcos Moraes.
Najlepszym lekiem profilaktyka
W USA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta