Gdysprawca był nietrzeźwy lub uciekł
Okoliczności typowe inadzwyczajne
Gdysprawca był nietrzeźwy lub uciekł
MAłGORZATA TOKARZ
Sprawy o spowodowanie wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości należą do najczęstszych na wokandach i zapewne tak będzie po 1 września 1998 r. Ucieczka z miejsca zdarzenia nie przestanie z pewnością uchodzić za sposób na uniknięcie odpowiedzialności karnej za przestępstwo drogowe.
Całokształt ujemnych okoliczności w ypadku komunikacyjnego powinna oddać w łaściwa kwalifikacja prawna czynu, prawidłowa podstawa wymiaru kary oraz rodzaj iwysokość orzeczonej sankcji. Na gruncie nowego kodeksu karnego (dalej n. k. k. ) kwestie te rodzą jednak poważne w ątpliwości praktyczne.
Kodeks karny z 1969 r. wyróżniał typ podstawowy wypadku komunikacyjnego (art. 145 §1 k. k. ) oraz trzy typy zmodyfikowane: 145 § 2, 145 § 3, 145 § 4 k. k. , przy czym dwa ostatnie przepisy zajmowały się kwestią spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości oraz sprawcą, który zbiegł zmiejsca zdarzenia. Nie budziło wątpliwości, że są to typy kwalifikowane mające własną sankcję (tzn. bez odniesień do sankcji podstawowej) , zoczywistych względów surowszą niż w typie podstawowym.
Art. 178 n. k. k. przewiduje obligatoryjne obostrzenie kary pozbawienia w olności w obec sprawcy, który popełnił przestępstwo określone wart. 173 (katastrofa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta