Całkiem realny scenariusz
ROZWAŻANIA
Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego
Całkiem realny scenariusz
Wyobraźmy sobie, że pan Kowalski po ostatecznym zakończeniu postępowania cywilnego onależne mu odszkodowanie iwydaniu niekorzystnego dlań w yroku kasacyjnego skierował skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Tym razem wyrok TK potwierdza zarzut podniesiony w skardze. Zgodnie zart. 190 ust. 4 konstytucji takie rozstrzygnięcie zawierające stwierdzenie niezgodności kwestionowanego przepisu prawa zkonstytucją powinno stanowić podstawę do wznowienia postępowania sądowego iwkonsekwencji do zmiany niekorzystnego wyroku odszkodowawczego, którego podstawą była uznana przez TK niekonstytucyjna norma prawa. Powstaje tu jednak istotna wątpliwość.
Okazuje się bowiem, że przepis prawa poddany wnaszej przykładowej sprawie kontroli pod względem konstytucyjności zawarty jest w ustawie uchwalonej przed 17 października 1997 r. (a więc przed dniem wejścia wżycie konstytucji) , awkonsekwencji staje się być może konieczne zastosowanie procedury przewidywanej wart. 239 ust. 1 konstytucji. Przepis ten mówi, że w ciągu dwóch lat od dnia jej wejścia w życie orzeczenia TK dotyczące ustaw uchwalonych przed dniem wejścia wżycie konstytucji podlegają rozpatrzeniu przez Sejm, który może odrzucić orzeczenie TK większością 2/ 3 głosów wobecności co najmniej połowy ustawowej liczby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta