Krajobraz końca epoki
ROSJA
Jelcyn przegrał polityczne starcie zkomunistami. Ci jednak nie mają recepty na uzdrowienie sytuacji
Krajobraz końca epoki
PIOTR JENDROSZCZYK
zmoskwy
Tego lata Rosja zmieniła się nie do poznania. Przedmiotem dyskusji milionów obywateli jest tylko jeden temat: Ile kosztuje kasza, chleb, benzyna i inne podstawowe produkty?
Ci, którzy zdołali coś odłożyć ipowierzyli swe oszczędności bankom, zasypują polityków, dziennikarzy ikogo mogą pytaniami, co będzie dalej zich pieniędzmi. Tworząca się wostatnich latach wdużych miastach, zwłaszcza w Moskwie i Sankt Petersburgu, klasa średnia straciła więcej niż pieniądze -- straciła nadzieję na odbicie się od tego dna, na którym żyją robotnicy, emeryci, oficerowie, kołchoźnicy icałe rzesze ledwo wiążących koniec zkońcem Rosjan.
Pustką świecą moskiewskie puby irestauracje nie tylko dlatego, że piwo kosztuje tam już nie pięć, tylko równowartość dziesięciu dolarów, ale również dlatego, że w ostatnich tygodniach straciło w Moskwie pracę 200 tys. osób, w tym kilka tysięcy pracowników banków zarabiających dwa iwięcej tysięcy dolarów miesięcznie. Do rzadkości należy obecnie w Moskwie widok limuzyny, której towarzyszy jeep zochroną. Magnaci rosyjskiego biznesu rzadko opuszczają swe biura iwrezydencjach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta