Spadek dla przyszłych pokoleń
Spadek dla przyszłych pokoleń
Dla środowiska naturalnego najkorzystniejszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z opakowań. Ale nikt, nawet najbardziej radykalni ekolodzy, nie może na to liczyć. Pozostaje nadzieja na wynalezienie najlepszych sposobów na sprawne zebranie i wykorzystanie zużytych opakowań, a także na to, że coraz ładniejsze i lepiej chroniące produkt opakowania będą bardziej przyjazne dla środowiska.
W rosnącej z roku na rok górze śmieci przybywa opakowań. Według COBRO, zużyte opakowania, często trudne do powtórnego przerobienia, stanowią ok. 30 proc. odpadów komunalnych w Polsce. Na jednego mieszkańca naszego kraju rocznie przypada około 50 kg zużytych opakowań. Tę ilość widać nie tylko w naszych śmietnikach, ale też w parkach, na ulicach i w lasach, gdzie beztrosko zostawiamy miliony foliowych toreb, plastikowych kubków, butelek i puszek.
Skomplikowany przerób
Według orientacyjnych szacunków, w naszym opakowaniowym śmietnisku znajduje się ok. 10 proc. opakowań z tektury i papieru, 8 proc. - z tworzyw sztucznych, 7 proc. - ze szkła i 5 proc. - z metalu.
Dyrektywa Unii Europejskiej z 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych zakłada, że do 2001 r. 25-45 proc. (wagowo) zużytych opakowań ma być ponownie przetworzonych w co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta