Kalendarze
Kalendarze
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
Znałem człowieka, który ze względów oszczędnościowych przerabiał stary kalendarzyk na nowy, wykonując gigantyczną pracę o ograniczonej użyteczności. Oraz pewną roztrzepaną damę, która zużywała kilkanaście kalendarzy rocznie, gubiąc je po kątach i odnajdując poniewczasie.
Istotnie, kalendarz przeterminowany może być tylko pamiątką; o ile można "cofnąć czas", przesuwając w tył wskazówki zegarka, o tyle podobne szachrajstwa z datą nie udają się i nie przypominam sobie żadnego totalitarnego rządu, który by ogłosił, iż po jakimś poniedziałku nastąpi niedziela, a święto 1 maja nastąpi wyjątkowo po trzeciomajowym.
Systemy rachuby czasu wymyślono bardzo dawno i można podziwiać na przykład Babilończyków, którzy podzielili rok na 12 miesięcy księżycowych i na początku tygodnia postawili Dzień Słońca. Jednakże wyobrażenia o czasie naszych odległych przodków musiały być odmienne niż nasze. Charles Pellegrino, autor ciekawej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta