Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O stole przy stole

17 września 1998 | Magazyn | KK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

KUCHNIA POLSKA

O stole przy stole

Juliusz Kossak, "Wesele krakowskie jedzie".

Wielu ludzi wędruje od stołu do szpitala, a Krystyna Bockenheim przeniosła się ze szpitala do stołu. Pracowite życie poświęciła służbie zdrowia jako wrocławski lekarz i dopiero na emeryturze miała możność zająć się swoją pasją i napisać książkę, która, śmiem twierdzić, wejdzie na stałe do kanonu polskiej literatury gastronomicznej. Komu się wydaje, że chodzi o przepisy kulinarne, ten jest w grubym błędzie.

Anthelme Brillat-Savarin, Francuz, napisał w XVIII wieku słynne dzieło "Fizjologia smaku", będąc już na emeryturze. Życie spędził jako prawnik i polityk, a jednak do historii literatury wszedł kuchennymi - dosłownie! - schodami, został najsłynniejszym klasykiem gastronomii. A teraz historia powtarza się, tym razem w Polsce.

"Przy polskim stole" jest książką bez zarzutu pod względem edytorskim, ale też smakowitą co do treści. Jej zawartość przyprawiona jest obficie sosem historycznym. Pływają w nim takie dania, jak: jadłospis piastowski, korzenne uczty szlacheckie, przaśne i zdrowe jadło chłopskie, kredens mieszczański, przepisy Ćwierczakiewiczowej, sarmacki Bachus, polskie święta, zapomniane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1494

Spis treści
Zamów abonament