Pierwszy wiek ery atomu
Nobliści oodpowiedzialności uczonych
Pierwszy wiek ery atomu
KRYSTYNA FOROWICZ
Wczoraj w Warszawie na Zamku Królewskim rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja "Odkrycie polonu i radu --konsekwencje naukowe i filozoficzne. Korzyści izagrożenia dla ludzkości". Biorą wniej udział uczeni z 13 krajów, w tym aż 12 laureatów Nagrody Nobla.
Sto lat minęło od czasu, gdy Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie rozpoczęli badania nad odkrytym w 1896 r. przez Becquerela niewidzialnym promieniowaniem emitowanym przez sole uranu. Efektem było odkrycie polonu iradu. Odkrycie pierwszych pierwiastków silnie radioaktywnych (zwłaszcza radu) stworzyło podstawy pod nową dyscyplinę naukową opromieniotwórczości zniezliczonymi jej konsekwencjami.
Prof. Mirosław Mossakowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego przypomniał, że konferencja jest głównym punktem trwających od 2 lat obchodów rocznicy wielkiego odkrycia dokonanego przez Marię Curie-Skłodowską -- dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla, zfizyki ichemii.
Prezes PAN prof. Leszek Kuźnicki podkreślił, że odkrycie dokonane przez Curie-Skłodowską zmieniło oblicze naszej cywilizacji, dając początek wielu nowym dyscyplinom naukowym. Stworzyło wielkie szanse, ale również zagrożenia dla ludzkości.
Na uroczystości do W arszawy przyjechała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta