Pożyteczna fikcja
Wyłączenie Polski z Unii to wdalszej perspektywie destabilizacja całego kontynentu, atym samym osłabienie Unii
Pożyteczna fikcja
KRZYSZTOF POPOWICZ
Spór oto, czy zjednoczona Europa ma mieć charakter federacyjny, czy być Europą ojczyzn, przez 50 lat dzielił państwa członkowskie. Miał olbrzymi wpływ na podejmowane decyzje icały system instytucjonalno-prawny Unii. Pytanie to ma dla Polski znaczenie drugorzędne. Na razie nic nie wskazuje, by Polska wmomencie wstępowania do Unii miała obiektywną możliwość wejścia do jej twardego jądra, tzn. państw opowiadającychsię defacto za federacyjnym charakterem wzajemnych powiązań.
Zmiany kierunków integracyjnych zapoczątkował traktat z Maastricht. Traktat ten wbrew ideom jego głównych inicjatorów przejdzie do historii nie tyle zpowodu powołania Unii Europejskiej, ile przede w szystkim dlatego, iż jego uchwalenie zakończyło budowę zjednoczonej Europy na zasadzie jednomyślnego konsensusu wszystkich państw członkowskich.
Od strony prawnej traktat z Maastricht stworzył mechanizm wykluczania poszczególnych państw członkowskich ze współdziałania w określonych obszarach Unii. Na podstawie przepisów traktatu Rada UE zadecydowała o dopuszczeniu poszczególnych państw do unii walutowej. Nastąpił w tym zakresie automatyczny podział na dwie grupy: państwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta