Wystarczyłyby łagodniejsze środki
Obowiązek ochrony życia
Wystarczyłyby łagodniejsze środki
Zakaz arbitralnego pozbawienia życia przez funkcjonariuszy państwa byłby w praktyce nieskuteczny, gdyby nie istniała procedura kontroli zgodności z prawem użycia przez funkcjonariuszy władzy śmiercionośnej siły.
W mieście Idil w prowincji Sirnak w Turcji 4 marca 1991 r. doszło do spontanicznych demonstracji iataków na budynki publiczne. Dwie osoby zostały zabite, w tym Ahmet Gulec, piętnastoletni uczeń szkoły średniej, gdy wracał ze szkoły po lekcjach.
W łaścicieli strzelb skonfiskowanych po tych wydarzeniach postawiono przed sądem bezpieczeństwa państwa, uniewinniono ich jednak, ponieważ udowodnili, że nie brali w nich udziału.
W edług wersji władz ucznia trafił pocisk wystrzelony przez uzbrojonych demonstrantów wkierunku żandarmów. Ojciec Ahmeda twierdził, że jego syna zabili żołnierze strzelający do nie uzbrojonych demonstrantów, starając się ich rozproszyć. 5 kwietnia 1991 r. złożył doniesienie do prokuratora, który uznał, że nie jest wsprawie właściwy, iprzekazał ją Radzie Administracyjnej Prowincji Sirnak w celu przeprowadzenia wstępnego śledztwa. W październiku 1991 r. organ ten umorzył sprawę. Stwierdzono, że chłopiec zmarł od ran postrzałowych w trakcie starcia demonstrantów zsiłami bezpieczeństwa. Niemożliwe było ustalenie bezpośrednich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta