Tożsamość transseksualistów
Poszanowanie prywatności
Tożsamość transseksualistów
Państwa mają obowiązek stałej kontroli potrzeby istnienia odpowiednich środków ochrony prawnej transseksualistów, biorąc pod uwagę zwłaszcza rozwijającą się naukę i przemiany społeczne.
Kristina Sheffield, mieszkanka Londynu, urodziła się jako chłopiec. Pozostawała w związku małżeńskim jako mężczyzna, została ojcem jednej córki. W 1986 r. rozpoczęła leczenie wklinice tożsamości płciowej, następnie pomyślnie przeszła operację zmiany płci. Zmieniła nazwisko na obecnie używane. .
Nowe nazwisko widnieje w paszporcie iprawie jazdy, jednak akt urodzenia iróżne inne dokumenty, łącznie zubezpieczeniowymi ipolicyjnymi, zawierają nadal pierwotne nazwisko ipłeć. Musiała je ujawnić sądowi, gdy składała poręczenie za przyjaciela, albo gdy ubezpieczała samochód. Według prawa jest nadal mężczyzną, więc wróżnych sytuacjach jest zmuszona wpisywać płeć męską. W rezultacie zmiany płci została zwolniona zpracy jako pilot. Jest dyskryminowana przy jej poszukiwaniu. Nie może znaleźć w Wielkiej Brytanii zatrudnienia wswoim zawodzie. W dużym stopniu przyczyną jest prawna sytuacja transseksualistów.
Rachel Horsham jest brytyjską obywatelką mieszkającą od 1974 r. w Holandii. Przez naturalizację w 1993 r. nabyła jej obywatelstwo. Zarejestrowana przy urodzeniu jako chłopiec, mając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta