Nowe zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy
ANALIZA
Uchwała Komisji Nadzoru Bankowego
Nowe zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy
WIES łAW JASIńSKI
Zagrożenie przestępczością zorganizowaną, w tym pranie pieniędzy, spowodowało wydanie regulacji opartych na prawie finansowym. Można je określić jako pierwszą generację rozwiązańskładających się na prawny system zwalczania prania pieniędzy w Polsce.
Przepisy zarządzenia prezesa NBP nr 16 z 1 października 1992 r. , skierowane do banków, określały zakres, zasady i tryb postępowania mającego zabezpieczać działalność bankową przed skutkami prania pieniędzy, a jednocześnie ułatwiały zwalczanie tego procederu przez organa ścigania. Regulacje te wprowadzono w życie zaledwie rok po opublikowaniu postanowień Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z 10 czerwca 1991 r. , uszczelniających system finansowy na styku prawa karnego i finansowego, wiążących dla państw zachodnioeuropejskich. Po prawie sześciu latach stwierdzić można, że przepisy określające finansowoprawne obowiązki banków w identyfikacji, rejestrowaniu i gromadzeniu informacji o transakcjach gotówkowych powyżej 20 tys. PLN, a także dotyczące zasad przekazywania odpowiednich danych organom odpowiedzialnym za ściganie karne, miały mniejsze znaczenie dla tworzenia spójnego systemu zwalczania prania pieniędzy, a większe dla kreowania prawnych zachowań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta