Zło szczególne: patologia instytucji
W katalogu tego, czego jeszcze nie zrobiono znaczące miejsce zajmuje, nadmiernie rozdętyiciągle rozbudowywany w części skorumpowanyaparat biurokratyczny.
Zło szczególne: patologia instytucji
ANDRZEJ KOJDER
Pierwszą jaskółką dokonujących się w 1989 roku zmian ustrojowych było przywrócenie Polsce jej dawnej nazwy i godła. Następnymi było zniesienie Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, utworzenie Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Rynku Rolnego, ustanowienie nowego prawa o samorządzie terytorialnym i o partiach politycznych.
Później do najważniejszych zmian ustrojowych, mających wpływ na strukturę ważnych instytucji państwowych, należało uchwalenie tzw. małej konstytucji (1 VIII 1992 r. ), zaawansowanie procesu prywatyzacji, powstanie banków komercyjnych, Giełdy Papierów Wartościowych, funduszy inwestycyjnych i wprowadzenie podatków od dochodów osobistych. Uchwalona nowa Konstytucja RP (z 2 IV 1997 r. ) zamknęła ważny etap przekształceń ustrojowych wzmacniając pozycję ustrojową władzy wykonawczej i Trybunału Konstytucyjnego oraz precyzyjniej określając kompetencje poszczególnych władz państwowych i samorządowych.
W katalogu tego, czego jeszcze nie zrobiono i co najprawdopodobniej w pierwszym dziesięcioleciu III Rzeczypospolitej Polskiej zrobione nie zostanie, znaczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta