Informacje
Informacje
"Spór o umarłych"
Ciekawy artykuł Piotra Kościńskiego, "Spór o umarłych" ("Rz" z 7 października br. ), przybliżający konflikt wokół Cmentarza Orląt we Lwowie, wymaga kilku uwag uzupełniających.
Autor poświęcił dużo miejsca incydentom wymalowania obraźliwych napisów na honorowym grobie nieznanych żołnierzy polskich oraz na murze polskiej Szkoły nr 10. Otóż, zastanawianie się, "kto to zrobił", wydaje się być pozbawione większego sensu nie tylko dlatego, że precyzyjna odpowiedź jest niemożliwa. Dużo bardziej i stotny jest tu fakt, że owe incydenty wydarzyły się w atmosferze antypolskiej histerii, rozpętanej przez skrajnie nacjonalistyczne ugrupowania polityczne we Lwowie. Ich nacisk na władze miejskie i obwodowe okazał się zadziwiająco skuteczny, zresztą przy braku jakiegokolwiek pojednawczego głosu rozsądku ze strony elity inteligencji lwowskiej czy bardzo wpływowej tam Cerkwi greckokatolickiej. Milczeli też -- i do tej pory nie zajęli żadnego stanowiska w tej sprawie -- zarówno mer miasta, jak i gubernator (wojewoda) . Lwowska Obwodowa Międzyresortowa Komisja ds. Upamiętnienia Ofiar Wojny i Represji Politycznych w decyzji nr 208 z 1 września br. dotyczącej polskiego cmentarza wojskowego (opublikowanej w ukraińskiej prasie) zastosowała rodzaj politycznej nagonki. Zarzucała, że prace przy ekshumacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta