Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie mieszać podatków z zasiłkami

15 października 1998 | Gazeta | KM

PIENIňDZE

W dyskusji o podatkach dominują dwie kwestie: czy sprzyjają rodzinie i czy są łaskawsze dla bogatych, czy dla biednych

Nie mieszać podatków z zasiłkami

K RYSTYNA MILEWSKA

Wobec coraz częściej stawianego postulatu podatku prorodzinnego warto przypomnieć, że problem był już rozważany przy wprowadzaniu podatku od dochodów osób fizycznych w 1991 roku. Zdaniem niektórych osób (między innymi takie stanowisko prezentowała Danuta Demianiuk, wówczas wiceminister finansów odpowiedzialny za podatki) przygotowujących wtedy ustawę o podatku od osób fizycznych nie system podatkowy, lecz zasiłki rodzinne miały wpływ na dochody rodzin.

To stanowisko uzasadniano i tym, że wiele rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, nie mogłoby skorzystać z ulg, bo nie starczyłoby im dochodu, ponieważ wielodzietność i niskie dochody często sobie towarzyszą. Na początku lat dziewięćdziesiątych zasiłki rodzinne były powszechnym świadczeniem pracowniczym i wypłacano je wszystkim zatrudnionym bez względu na wysokość dochodu. Nie podlegały opodatkowaniu i różnicowały dochody netto rodzin w zależności od liczby posiadanych dzieci w każdej grupie dochodowej. Później pojawiły się propozycje, aby te zasiłki włączyć do dochodów opodatkowanych. W efekcie takiego zabiegu, przy progresywnych stawkach podatku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1518

Spis treści
Zamów abonament