Radość w Amsterdamie, obawy w Polsce
Fuzja Żywca z Brewpole
Radość w Amsterdamie, obawy w Polsce
Fuzja Żywca z Brewpole, m. in. właścicielem Elbrewery jest częścią zmian zachodzących w przemyśle piwowarskim na całym świecie. Jednak w Polsce większość browarów przyjmuje powstanie piwnego giganta z obawami o swój dalszy los.
Długo oczekiwana zgoda UOKiK na fuzję Żywca z Brewpole została w Amsterdamie powitana z radością. Teraz możemy przystąpić do dzieła, mówi rzecznik Heinekena w Amsterdamie. Fuzja z Brewpole jest najważniejszą transakcją koncernu ostatnich lat. Dzięki fuzji Heineken będzie warzyć w Polsce 7 mln hektolitrów piwa w 8 browarach. Tym samym nowy Żywiec stanie się największym co do wolumenu browarem Heinekena w skali świata. Obroty po fuzji Żywca będą wynosić ponad 1 mld zł (525 mln NLG) , a zatrudnienie 3500 osób.
Warunki zaakceptowane
W poniedziałek zarząd Heinekena zaakceptował pięć warunków, jakimi UOKiK obwarował powstanie największego browaru w Polsce oudziale ok. 39 proc. w piwnym rynku. Z pięciu warunków jedynie otwarcie sieci dystrybucji nowego Żywca dla piw konkurencji stanowi dla Heinekena gorzką pigułkę, ale jest ona do przełknięcia. Bo odrzucenie warunków nie wchodziło w rachubę -- przyznaje Koos Voltjes rzecznik koncernu w Amsterdamie.
Władze zdecydowały się na rozwiązanie praktykowane w UE,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta