Perspektywy bezrobocia
Perspektywy bezrobocia
TOMASZ MICKIEWICZ
Wśród krajów OECDUnia Europejska charakteryzuje się od dłuższego czasu relatywnie wysokim, w porównaniu z USA, poziomem bezrobocia. W 1997 roku jego wskaźnik wynosił odpowiednio 11 proc. i 5 proc. Ma to oczywiście szczególne znaczenie dla krajów rozpoczynających negocjacje o wejście do Unii.
Z tego względu interesujące wydaje się porównanie, jak zmieniał się poziom bezrobocia w krajach, które stawały się członkami Unii Europejskiej, podczas poprzednich fal rozszerzenia wspólnoty. Jak wynika z badań Michaela Burdy, widać wyraźny wpływ zarówno rozpoczęcia negocjacji, jak i przystąpienia do Unii Europejskiej na podwyższenie stopy bezrobocia. Burda stwierdza, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej powinny z ostrożnością podchodzić do przyjęcia regulacji prawnych obowiązujących na rynkach pracy Unii, ponieważ może to spowodować zwiększone bezrobocie, a więc wyższe koszty kolejnych dostosowań strukturalnych czekających te kraje.
Można mieć jednak wątpliwości, czy da się ekstrapolować " ścieżki" bezrobocia, widoczne podczas poprzednich fal rozszerzania Unii, na kraje Europy Środkowej. Czynnikiem odróżniającym te kraje jest wyjątkowo silna pozycja pracowników w Europie Środkowej, zwłaszcza w Polsce. Kontrastuje to z sytuacją w krajach Wspólnoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta