Informacje
Informacje
Podatkowe propozycje
Podatki interesują każdego bez wyjątku obywatela i są jednym z najważniejszych kryteriów oceny rządu, partii i polityków przez ogół rządzonych. W tym kontekście jest rzeczą zaskakującą, jak szybko media przestały zajmować się sprawą reformy podatkowej. Znając brak wyobraźni posłów, spotęgowany ich dezorientacją, zwłaszcza po wielu godzinach obrad, można mieć złe przeczucia.
Zdumiewa w propozycjach podatkowych celnie wymierzony cios w drobny i średni biznes, który ma przecież spory udział wdynamice rozwoju gospodarki kraju. Czy wicepremier Balcerowicz jest w stanie uzasadnić proponowane zrównanie w kategoriach podatkowych firm jedno-, dwuosobowych i kombinatów przemysłowych? Czy ulgi inwestycyjne nie były dotychczas jednym z najskuteczniej działających sposobów oddziaływania państwa na zachowania ekonomiczne podmiotów gospodarczych? Czy sektor drobnego biznesu nie liczy się jako elektorat?
Jestem konsultantem dla firm zagranicznych rozpoczynających działalność w Polsce; stanowię jednoosobowe przedsiębiorstwo. Zwykle w połowie roku osiągałem dochód sytuujący mnie w II grupie podatkowej. Teraz, od początku, nawet przy najlichszych zarobkach, będę musiał płacić 32 proc. podatku. Nie wspomnę już o takich nonsensach jak konieczność prowadzenia księgi przychodów (Ministerstwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta