Odpowiedzialność za publiczny grosz
Finanserządowe i samorządowe
Odpowiedzialność za publiczny grosz
ŻANETA SEMPRICH
Jeden rachunek kasowy budżetu państwa, zakaz tworzenia fundacji przez skarb państwa, nałożenie na ministra finansów odpowiedzialności za przekroczenie dopuszczalnych granic długu publicznego -- to tylko niektóre nowości wprowadzone przez uchwaloną wczoraj ustawę o finansach publicznych.
Uchyla ona w całości ustawę z 5 stycznia 1991 r. -- Prawo budżetowe, a do kilku innych wprowadza zmiany. Jednak jej zakres jest nieporównywalnie od nich szerszy. Reguluje planowanie i dysponowanie środkami publicznymi; zarządzanie państwowym długiem publicznym wraz z procedurami ostrożnościowymi i sanacyjnymi wprowadzanymi przy nadmiernym zadłużeniu; finansowanie deficytu i dokonywanie operacji finansowych; uchwalanie i wykonywanie budżetów; odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Porządkuje znaczenie niektórych pojęć, wiele uwagi poświęca jawności i przejrzystości finansów publicznych. Jest to ustawa systemowa, wykonująca postanowienia konstytucyjne, m. in. w sprawie długu publicznego. W najbliższym czasie zajmie się nią Senat.
Wszystko jawne
Finanse publiczne to termin używany w ustawie w specyficznym znaczeniu. Są to procesy związane z gromadzeniem środków publicznych, zarządzaniem nimi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta