Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

06 listopada 1998 | Publicystyka, Opinie | AM WW

POLITYKA

Informacje

Ordynacja wyborcza -- czas na zmianę

(2)

Związać posła z okręgiem

ANDRZEJ MACHOWSKI

WIESłAW WALENDZIAK

W części pierwszej rozważań o ordynacji ( Rzeczpospolita nr 256) przedstawiliśmy główne powody, dla których warto i trzeba odrzucić obecną ordynację wyborczą do Sejmu. Nie mamy wątpliwości, że remedium na opisaną w części pierwszej artykułu chorobę polskiego prawa wyborczego jest uczynienie poważnego kroku w kierunku ordynacji większościowej. W interesie Polski leży taka zmiana prawa wyborczego, która wiązałaby posła z okręgiem wyborczym, likwidowałaby mechanizmy umożliwiające wejście do Sejmu osobom bez realnego poparcia wyborczego, czyniłaby czytelną relację między głosami elektoratu a wynikami wyborczymi kandydatów.

Nie sądzimy, by należało sięgać po najbardziej radykalne rozwiązania. Klasyczny brytyjski model ordynacji w iększościowej, w myśl którego zwycięzca bierze dokładnie wszystko, byłby w Polsce -- abstrahując od kwestii realności jego wprowadzenia -- szkodliwy. W naszych warunkach wprowadzenie takiego modelu powodowałoby, że ok. 40 procent wyborców miałoby poczucie, iż nie ma w Sejmie swoich przedstawicieli. Byłoby to rozwiązanie równie złe, jak biegunowo mu przeciwne, skrajnie rozdrabniające skład Sejmu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1538

Spis treści
Zamów abonament