Informacje
LISTY
Informacje
Projektant zniewolony
Ostatnie lata obowiązywania nowego prawa budowlanego i ustawy o zamówieniach publicznych nie są łaskawe dla projektantów. Jak stwierdził Aleksander K. z Bytomia w liście do "Rz" z 12. 10. 1998 r. , mając na myśli biura projektowe i przedsiębiorstwa wykonawcze, "ustawa o zamówieniach publicznych czyni z przedsiębiorcy niewolnika, a nie partnera".
Obecnie projektant nie może się skupiać w yłącznie na problemach projektowych, technicznych. Musi być bardzo dobrze zorientowany w zagadnieniach formalnoprawnych i procedurach administracyjnych. Na projektanta ceduje się niemal wszystkie etapy przygotowania procesu inwestycyjnego -- od rozpoznania spraw prawnych w terenie, szukania adresów właścicieli działek poprzez uzyskanie w szelkich warunków technicznych, zdobycie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wykonania wszystkich projektów budowlanych i wykonawczych, na uzyskaniu pozwolenia na budowę, bywało -- kończąc.
Czasami chciałoby się zapytać, co robi na tym etapie i nwestor, prócz zorganizowania przetargu, tj. przygotowaniu kilku arkuszy papieru z minimum informacji, za które pobiera opłaty, wyznaczenia kwoty wadium i wyśrubowanego terminu realizacji projektu, który potem jest niemożliwy do utrzymania z powodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta