Czy rozejdzie się po kościach
Raportresortu zdrowia czyści z rdzy produkty firmy LfC
Czy rozejdzie się po kościach
LESZEK KRASKOWSKI
Zielonogórska firma LfC produkująca korodujące implanty ortopedyczne DERO wypadła znakomicie w raporcie powołanej przez ministra zdrowia specjalnej komisji do zbadania "afery implantowej". Może to oznaczać, że resort zdrowia planuje kolejne zakupy w tej firmie lub urzędnicy chcą uniknąć odpowiedzialności. W sprawie implantów DERO, wytwarzanych do niedawna bez koncesji i atestów, śledztwo prowadzi warszawska prokuratura.
Kontrola NIK wykazała, że w 12 placówkach stosujących w latach 1992 --97 implanty kręgosłupowe DERO zanotowano od 2, 5 do 22, 2 procent powikłań. Jest to statystyka zatrważająca, zwłaszcza że w przypadku implantów zagranicznych wskaźnik powikłań wahał się od 1, 5 do 8, 6 proc. Implanty DE-RO stosowane są w leczeniu operacyjnym skrzywień i urazowych złamań kręgosłupa. Wiele z nich korodowało w ciele pacjentów, co powodowało konieczność ponownej operacji i przysparzało chorym niepotrzebnych cierpień. Do grudnia 1997 r. przeprowadzono 3, 5 tys. operacji z wykorzystaniem implantów DERO.
Nie widząc zła, nie słysząc zła
Zielonogórska firma LfC wygrała ministerialne przetargi na dostawę implantów w 1996 i 1997, mimo iż nie miała nawet koncesji na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta