Bawaria na wyspie
HISZPANIA
Jak Niemcy zmieniają życie Majorki
Bawaria na wyspie
Majorkę można uznać za poligon doświadczalny najbardziej kontrowersyjnego aspektu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej: zgody na osiedlanie się, podejmowanie pracy i zakup przez cudzoziemców, a przede wszystkim Niemców, ziemi. Co roku na liczącą 500 tys. mieszkańców wyspę przybywa siedem razy tyle Niemców, a dalszych 150 tys. kupiło tu domy. Majorkańczycy boją się marginalizacji rodzimej kultury i zdewastowania naturalnego środowiska, ale trzy czwarte z nich z zadowoleniem przyjmują przybyszów z północy, gdyż zostawiają oni co roku 3, 5 -- 4 mld dolarów.
Wobec "zalewu" Niemców Majorka jest praktycznie bezbronna. Przystępując w 1986 r. do UE, Hiszpania bez zastrzeżeń przyjęła podstawowe zasady Jednolitego Rynku: swobodę przemieszczania się, osiedlania się, zakupu nieruchomości, podejmowania pracy w granicach całej Unii. Polsce, mimo historycznych obaw o zachowanie obecnego charakteru Pomorza, Śląska czy Mazur, trudno będzie nie zgodzić się na podobne rozwiązanie. Do tej pory przed zakupem ziemi przez innych mieszkańców Unii na stałe uchroniła się jedynie Dania. Przystępującej do UE 22 lata później Austrii udało się już jedynie uzyskać zgodę na czasowy zakaz zakupu przez Niemców działek rekreacyjnych Tyrolu. Teraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta