Przepis do wymiany
Wypłata przez spółdzielnie zwaloryzowanych udziałów członkowskich
Przepis do wymiany
WłODZIMIERZ GAWRYLCZYK
Dążenie do ochrony bytu spółdzielni o słabej kondycji finansowej nie może odbywać się kosztem naruszenia praw podmiotowych ich wierzycieli i rażącego naruszenia przez ustawodawcę zasady państwa prawnego.
Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie udziałowym, która w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Wynika to z art. 1 § 1 ustawy z 16 września 1982 r. -- Prawo spółdzielcze (tekst jedn. Dz. U. z 1995 r. nr 54, poz. 288 ze zm. ; dalej: pr. spół. )
Majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków (art. 3) . Składa się m. in. z funduszu udziałowego, tworzonego z udziałów wnoszonych przez członków, odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach (art. 78 § 1 pkt 1) .
Członek spółdzielni obowiązany jest zadeklarować i wnieść jeden udział, chyba że statut spółdzielni stanowi, iż musi zadeklarować i wnieść większą, konkretnie w nim wymienioną liczbę udziałów. Uczestniczy on w pokrywaniu strat do wysokości zadeklarowanych udziałów (art. 19...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta