Drogie konsylium
DZIEŁA SZTUKI
Koszt konserwacji może przekroczyć rynkową wartość obiektu
Drogie konsylium
Kryteria przy ustalaniu ceny konserwacji to: wielkość obiektu, stopień zniszczenia, trudność wykonania prac, a także poziom, rzadkość występowania i autorstwo dzieła. Jeśli będzie to na przykład akwarela Juliana Fałata, to właściciel może mieć gwarancję, że cena wyniesie ponad tysiąc złotych. A jeśli chcemy zakonserwować swoją ulubioną, ale niezbyt oryginalną małą grafikę, która w wyniku przeprowadzki uległa naddarciu, to cena wraz z nowym passe-partout nie przekroczy 150-200 zł.
Ile oryginalności
W opinii Marka Lengiewicza, szefa Rempeksu, dawne obiekty są często źle zachowane, wiele jest nie rozpoznanych i nie opisanych, a także zniszczonych złą konserwacją. Czy to ważne? Tak. Obecnie jeszcze niewielu klientów domaga się ekspertyz konserwatorskich, tak jak żąda się potwierdzeń autorstwa. Nie ma jednak powodu, abyśmy nie doszli do tego, co jest powszechne na zachodzie, gdzie stan zachowania i ingerencje konserwatorów istotnie wpływają na oceny i wyceny przedmiotów. Oznacza to, że kupujący żąda pełnej dokumentacji obiektu (fotografii sprzed, w trakcie i po konserwacji) , a na cenę wpływa zakres prac i stopień oryginalności dzieła. Jeśli bowiem mamy mebel o XVIII-wiecznej konstrukcji, a cała okleina jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta