Klarowniej i jaśniej
ANALIZA
Projekt prawa dewizowego
Klarowniej i jaśniej
MARIA NOGAJ
Jedna z podstawowych zasad wykładni przepisów prawnych brzmi: clara non sunt interpretanda, czyli jasne przepisy prawne nie wymagają interpretacji. Zasady tej, moim zdaniem, nie da się zastosować do znajdującego się obecnie w Sejmie projektu prawa dewizowego, które prawdopodobnie zostanie uchwalone jeszcze w tym roku.
W "Rz" z 6 października prof. Edmund Pietrzak twierdzi, że "bardzo ważną zaletą projektu nowego prawa dewizowego jest jego nowoczesna terminologia, dostosowana do standardów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, OECD i Unii Europejskiej. Zadecydowało o tym zastąpienie słownictwa i pojęć gospodarki nakazowo-rozdzielczej w dotychczasowym ustawodawstwie terminami gospodarki rynkowej w projekcie nowego".
Jednakże, moim zdaniem, interpretacja terminologii lub, innymi słowy (art. 2 projektu) , określeń użytych w ustawie sprawi uczestnikom obrotu dewizowego, do których jest adresowana, sporo trudności.
Projekt zawiera 31 artykułów umieszczonych na 22 stronach, z czego definicje określeń w nim użytych (art. 2) zajmują około 1/ 3 objętości. Niektóre z nich, jak np. definicje rezydenta i nierezydenta, występują na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta