Cień Kopernika
Cień Kopernika
Wzgórze Katedralne.
Gdyby Mikołaj Kopernik spędził ponad trzydzieści lat w miasteczku leżącym w Anglii, Niemczech czy Francji, gdyby w tym miasteczku napisał dzieło, które zburzyło istniejący porządek świata i stworzyło podwaliny nowoczesnej nauki, gdyby miasteczko to leżało nad wodą, miało gorące solankowe źródła i wspaniałą zieleń, byłoby dziś mekką turystyczną. Wypieszczoną i kwitnącą dostatkiem mieszkańców, zarabiających dzięki tysiącom gości. Frombork jednak leży w Polsce.
Miasteczko ma dzisiaj 2,6 tysiąca mieszkańców, a cała gmina ponad 4 tysiące. Jedna trzecia ludzi nie ma pracy. Są tu krzywe chodniki, dziurawe ulice, sklepy w betonowych prostopadłościanach, szpetne osiedle bez kanalizacji burzowej i dróg. Są też dwa hotele, dwa domy wycieczkowe, jedna kawiarenka, jeden większy sklep z pamiątkami i wydawnictwami turystycznymi.
Wycieczki przyjeżdżają przez cały rok.
Jest plaża, na którą nikt nie chodzi, bo kąpiel w Zalewie Wiślanym jest od lat zabroniona. Molo zarasta glonami. Kanał Kopernikowski, czyniący z Fromborka małą Wenecję, został zasypany w latach siedemdziesiątych. Linia kolejowa, malowniczo ciągnąca się nad brzegiem zalewu, może zostać zlikwidowana jako nierentowna.
Frombork ma też unikalny kompleks obiektów zabytkowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta