Jak obniżyć koszty pracy
Potrzebna gruntowna zmianakoncepcji finansowania usług publicznych
Jak obniżyć koszty pracy
KRZYSZTOF DZIERżAWSKI
Panuje dziś dość powszechne przekonanie, żekoszty pracy są w Polsce zbyt wysokie i mogą stać się przeszkodą w rozwoju gospodarki. Jeśli twierdzenie takie nie miałoby pozostać zwykłą publicystyczną frazą, trzeba dokonać identyfikacji tych kosztów, opisać ich wysokość, strukturę i -- na koniec -- rozważyć możliwości zmiany na lepsze. Rodzaje kosztów
Na koszt pracy składają się: płaca netto, czyli -- posługując się językiem klasycznej ekonomii -- wynagrodzenie robotnika pozwalające utrzymać się przy życiu jemu samemu (po to żeby następnego dnia stanął przy warsztacie) oraz jego rodzinie (tak, by syn mógł go za kilkanaście lat przy tym warsztacie zastąpić lub uzupełnić) .
Rzecz jasna, w dzisiejszych czasach wynagrodzenie nie redukuje się już tylko do funkcji czysto biologicznej -- pozwala nadto robotnikowi na uczestnictwo w konsumpcji innych dóbr materialnych i kulturowych. Pracobiorców tak naprawdę interesuje płaca "na rękę", czyli ta część, która pozostaje w ich dyspozycji.
Drugim składnikiem kosztów pracy są narzuty na płace -- podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składka na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta