Widzą więcej niż czubek własnego nosa
Osiągnęli sukces, bo potrafią korzystać z dotacjipolskich i zagranicznych organizacji wspierających wiejską społeczność i rozwój demokracjilokalnej
Widzą więcej niż czubek własnego nosa
KATARZYNA SADłOWSKA
Zarzucali im, że ze wsi chcą zrobić miasto. Do każdego nowego pomysłu trzeba było ludzi przekonywać. Dziś nawet w najmniejszych wioskach gminy Grudusk są telefony i bieżąca woda. Mają jedną z najnowocześniejszych w województwie oczyszczalnię ścieków sterowaną komputerem i ekologiczne wysypisko śmieci.
Grudusk to mała gmina w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Niezbyt malowniczo położona. Mało tu lasów. Nie ma większego jeziora ani rzeki. Tylko gruduska struga, ale tu się nawet wykapać nie da. W dwudziestu czterech wioskach gminy mieszka prawie 4300 osób. Zajmują się głównie rolnictwem. Po upadku dwóch miejscowych pegeerów wielu zostało bez pracy. Młodzież wyjeżdża na zarobek do miasta. Na wsi zostają starsi i ci, którzy mieli pomysł i pieniądze, żeby otworzyć jakiś biznes na miejscu. Na kuroniówce jest około 200 mieszkańców Gruduska, ale dużo więcej musi korzystać z opieki społecznej. Jednak bezrobocie to problem całego województwa.
Władzom gminy gospodarować też nie jest łatwo. Skromny budżet -- 4 mln zł w ubiegłym roku, nie pozwala na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta