Wiek indywidualności
"Sztuka naszego wieku z Kolekcji Würth" w Krakowie
Wiek indywidualności
MONIKA
MA
ł
KOWSKA
Przez półtora miesiąca, od lutego do 11 kwietnia, zwiedzający krakowskie Muzeum Narodowe mają szansę podszkolenia się w historii sztuki naszego stulecia. Tą okazją jest wystawa zatytułowana "PI-casso, Léger, Nolde, Arp, Miró i inni. Sztuka naszego wieku z Kolekcji Würth". Pokaz uznano za muzealnicze wydarzenie, jakiego nigdy dotąd nie byliśmy świadkami w Polsce. Rzeczywiście, po raz pierwszy zaprezentowano 172 dzieła 61 autorów, przy czym najstarsza praca powstała w 1908, zaś najnowsza w roku 1996. Nazwiska większości artystów należą do najgłośniejszych we współczesnej sztuce; znacząca jest również jakość eksponatów: są dobrane ze smakiem, a zarazem z wyraźnym zaangażowaniem, z pasją kolekcjonerską, o której tak chętnie opowiada właściciel zbioru, pan Reinhold Würth.
Profesjonalista z miłości
Powiedzmy otwarcie -- wystawa nie jest zwykłym przeglądem dokonań dwudziestowiecznych twórców, takim, jakie zazwyczaj spotyka się w muzeach, gdzie odoborze eksponatów decydują profesjonaliści. Nie rzecz w liczbie ani jakości prac, lecz w... upodobaniach kolekcjonera. Jak sam przyznaje, sztuka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta