Prasa jako towar; Pokłosie dekretów Benesza; Nieważne miejsce ani rodzaj działalności
Co innego loteria, co innego konkurs
Prasa jako towar
CEZARY MIK
Prasa stosunkowo rzadko jest przedmiotem zainteresowania sądów wspólnotowych. Dotyczy to zwłaszcza jej oceny z punktu widzenia wolności rynku wewnętrznego.
Spółka austriacka, wydawca prasy Familiapress, wystąpiła przeciwko Heinrich Bauer Verlag GmbH, wydawcy prasy z RFN, o zaprzestanie sprzedaży w Austrii publikacji, które oferują czytelnikom możliwość uczestniczenia w grach oraz zdobywania nagród. Zdaniem skarżącej jest to sprzeczne z ustawą o nieuczciwej konkurencji z 1992 r.
Przedmiotem sporu był tygodnik "Laura". Jego numer z 22 lutego 1995 r. zawierał krzyżówkę, za której rozwiązanie można było zdobyć dwie nagrody po 500 DM. W tym samym numerze umieszczono dwie zagadki, których odgadnięcie dawało możliwość zarobienia odpowiednio 1000 i 5000 DM. Kolejne numery zawierały podobne gry. W każdym informowano, iż w następnych będą zagadki.
Prawo austriackie zawiera ogólny zakaz oferowania nagród związanych ze sprzedażą towarów lub świadczeniem usług. Pozwala na konkursy i loterie, lecz o ograniczonej kwotowo i bonowo wysokości nagród. Nie ma to jednak zastosowania do prasy pisanej. Podobnego rozwiązania nie zawiera prawo niemieckie.
Sąd handlowy z Wiednia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta