Trzy roczniki graniczne
REFORMA EMERYTALNA
Trzy roczniki graniczne
Zawiłości przepisów wyjaśnia Teresa Guzelf, główny specjalista w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego
: W poprzednich rozmowach wyjaśniła pani dwie najistotniejsze kwestie dotyczące najliczniejszej grupy ubezpieczonych, tj. osób wwieku 30--50 lat. Powiedzieliśmy, komu opłaca się I I filar ("Rz" z 26 stycznia) i co to jest kapitał początkowy ("Rz" z 28 stycznia) . Ale w tej grupie jest kilka roczników granicznych, które potraktowano szczególnie. Chodzi o o soby urodzone w latach 1949, 1950 i 1951, o których mowa w rozdziale 3, w art. 46--50 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118) . Jaka jest sytuacja tych osób?
Teresa Guzelf: Generalnie reforma podzieliła społeczeństwo na dwie grupy wiekowe: na przed ipo pięćdziesiątce. Druga pozostaje w starym systemie i jej reforma nie dotyczy. Pierwsza od 1 stycznia znalazła się w nowym. Ale nie jest ona jednolita: ci do 30 lat mają o bowiązek skorzystania z II filara ubezpieczeniowego, ci między 30 a 50 rokiem życia mają tylko taką możliwość.
Wśród osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta