Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy roczniki graniczne

03 lutego 1999 | Ubezpieczenia | JK

REFORMA EMERYTALNA

Trzy roczniki graniczne

Zawiłości przepisów wyjaśnia Teresa Guzelf, główny specjalista w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego

: W poprzednich rozmowach wyjaśniła pani dwie najistotniejsze kwestie dotyczące najliczniejszej grupy ubezpieczonych, tj. osób wwieku 30--50 lat. Powiedzieliśmy, komu opłaca się I I filar ("Rz" z 26 stycznia) i co to jest kapitał początkowy ("Rz" z 28 stycznia) . Ale w tej grupie jest kilka roczników granicznych, które potraktowano szczególnie. Chodzi o o soby urodzone w latach 1949, 1950 i 1951, o których mowa w rozdziale 3, w art. 46--50 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118) . Jaka jest sytuacja tych osób?

Teresa Guzelf: Generalnie reforma podzieliła społeczeństwo na dwie grupy wiekowe: na przed ipo pięćdziesiątce. Druga pozostaje w starym systemie i jej reforma nie dotyczy. Pierwsza od 1 stycznia znalazła się w nowym. Ale nie jest ona jednolita: ci do 30 lat mają o bowiązek skorzystania z II filara ubezpieczeniowego, ci między 30 a 50 rokiem życia mają tylko taką możliwość.

Wśród osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1612

Spis treści
Zamów abonament