Kto i kiedy ma dostęp do sekretów
Przepisy o tajemnicy bankowej
Kto i kiedy ma dostęp do sekretów
JAROS
ł
AW
MAJEWSKI
Ustawa czasem nakazuje bankowi ujawniać informacje objęte tajemnicą bankową, a czasem mu na to zezwala. Ale nie wszystkie okoliczności przewidziała.
Z mocy art. 104 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. -- Prawo bankowe (Dz. U. nr 140, poz. 939; dalej: pr. bank. ) do zachowania tajemnicy bankowej obowiązane są banki, osoby w nich zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem banki wykonują czynności bankowe. Banki -- ze zrozumiałych względów -- zajmują tu pozycję szczególną, wszak istota tajemnicy bankowej nierozerwalnie związana jest właśnie z ich działalnością. Warto przeto rozważyć, jak daleko sięga obowiązek owej poufności.
Niejasności i wątpliwości jest naprawdę wiele, a i sam problem niebłahy. Dość przypomnieć, że bank ponosi odpowiedzialność cywilną za szkody wynikające z ujawnienia tajemnicy bankowej (art. 105 ust. 5 pr. bank. ), a przede wszystkim, że obowiązek jej zachowania został opatrzony dość surową sankcją karną (grożącą naturalnie nie bankom, bo polski system prawny nie zna odpowiedzialności karnej jednostek organizacyjnych, ale kryjącym się za ich działaniami osobom fizycznym) : za umyślne naruszenie tego obowiązku grożą kumulatywnie grzywna do 1. 000. 000 zł i kara...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta