Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy z księgą i meldunkiem

18 lutego 1999 | Prawo | RK

TELEFONICZNY DYŻUR REDAKCYJNY

Mieszkania spółdzielcze

Problemy z księgą i meldunkiem

Oto kolejna relacja zdyżuru telefonicznego z 2 lutego, poświęconego mieszkaniom spółdzielczym. Na pytania czytelników odpowiadał RYSZARD JAJSZ-CZYK, dyrektor Biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP. Mam własnościowe mieszkanie. Czy mogę założyć dla niego księgę wieczystą?

Każdy, kto ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, może założyć księgę wieczystą. Tryb jej u stanawiania dla lokalu własnościowego reguluje ustawa z 25 października 1991 r. o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 115, poz. 496) .

Czy mogę założyć księgę wieczystą na mieszkanie, jeżeli nie ma jej budynek, wktórym się ono znajduje?

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 30 maja 1994 r. (III CZP 73/ 94) można to zrobić. Nie ma przy tym znaczenia, czy istnieje księga wieczysta dla całego budynku.

Kupiłam mieszkanie o d spółdzielni, nie chcę być jednak jej członkiem. Z tego powodu spółdzielnia nie wyraża zgody na założenie księgi wieczystej dla mojego lokalu. Czy ma do tego prawo?

Nie znam treści umowy kupna mieszkania. Najprawdopodobniej zawiera ona zapis o ustanowieniu odrębnej własności lokalu. Jeśli tak, to członkostwo w spółdzielni nie jest obowiązkowe. Zgoda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1625

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament