Teraz podpis prezydenta
- Wybrane ze stenogramu SEJM
Otwarta droga do ratyfikacji traktatu z NATO
Teraz podpis prezydenta
Zgodę Sejmu na przystąpienie Polski do NATO przyjęli posłowie, także członkowie rządu, oklaskami na stojąco. Wyjątek stanowiło siedmiu posłów Naszego Koła, którzy głosowali przeciw, oraz ci, którzy wstrzymali się od głosu - trzech posłów z SLD i jeden z PSL.
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
W środę Sejm uchwalił ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikowania Traktatu Północnoatlantyckiego, co umożliwia przystąpienie Polski do NATO. Za przyjęciem ustawy głosowało 409 posłów, przeciw 7 posłów z Naszego Koła. Wstrzymał się Mirosław Pawlak z PSL oraz posłowie SLD: Piotr Ikonowicz, Piotr Gadzinowski i Bogdan Lewandowski.
Krótkiej debacie przysłuchiwał się z galerii prezydent Aleksander Kwaśniewski, kombatanci z AK, a także delegacja parlamentu węgierskiego, który tydzień temu dokonał podobnego aktu.
Jeszcze tego samego dnia ustawą zajęły się komisje senackie i Senat. Ustawa w myśl autopoprawki rządowej wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Przedstawiając sprawozdanie z prac komisji nad projektem ustawy, Czesław Bielecki (AWS) powiedział, że ratyfikacja jest początkiem nowej epoki w historii Polski. Po uzyskaniu członkostwa nie wolno nam jednak odetchnąć z ulgą, że jesteśmy bezpieczni. To my
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta