Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Syzyfowe prace ustawodawcze

16 marca 1999 | Kraj | JP

SEJM

Jak stanowić prawo po europejsku

Syzyfowe prace ustawodawcze

JERZY PILCZYńSKI

Trwa przegląd polskiego prawa (screening) z punktu widzenia zgodności z dorobkiem prawnym Unii Europejskiej (acquis communautaire) . Niezależnie od obecnych jego wyników, które będą miały znaczenie dla procesu negocjacji w sprawie przyjęcie Polski do UE, można się obawiać o stopień zgodności polskiego prawa z prawem Unii wtedy, gdy nadejdzie czas naszego do niej przystępowania. Może się to wówczas okazać istotną przeszkodą. Obecnie obowiązujący system tworzenia prawa w Polsce nie gwarantuje bowiem w dostatecznym stopniu uchwalania ustaw, które odpowiadałyby regułom obowiązującym w UE.

Na jednym z ostatnich posiedzeń Sejmu trafił do pierwszego czytania rządowy projekt ustawy o badaniach i certyfikacji. W opinii dołączonej do projektu sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej wyraźnie stwierdza, że "przedłożony projekt w zasadniczych kwestiach jest niezgodny z prawem europejskim". Nie zmieniły tego nadesłane później autopoprawki. Prace legislacyjne trwają.

Przymykanie oka

Nie jest to przypadek odosobniony. Około 3 proc. projektów rządowych opatrzonych jest klauzulą o niezgodności z prawem europejskim. Należy jednak pamiętać, że od początku obecnej kadencji projekty rządowe stanowią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1647

Spis treści
Zamów abonament