Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrakty menedżerskie lepiej służą firmie

16 marca 1999 | Prawo | ŻS

ROZMOWA

Waldemar Gujski, adwokat:Umowa równorzędnych partnerów

Kontrakty menedżerskie lepiej służą firmie

: Czy są jeszcze menedżerowie zatrudniani na podstawie kodeksu pracy?

WALDEMAR GUJSKI: Owszem. Uważa się na ogół, że są to równorzędne formy zatrudniania osób zarządzających firmami. Nie sądzę, by badano, w jakiej formie zatrudniani są częściej. W każdym razie ja się z nimi nie spotkałem. Trudno też precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, kiedy kontrakty zagościły w naszych firmach na dobre. Dlatego m. in. , że różne treści podkłada się pod to pojęcie. Niektórzy uważają, że rozbudowana umowa o pracę z dodatkowymi elementami jest kontraktem menedżerskim, inni -- że nie. Przychylam się do tej drugiej opinii i pod pojęciem "kontrakt menedżerski" rozumiem umowę cywilnoprawną. W moim przekonaniu generalnie jest to cywilnoprawna umowa nienazwana, tzn. nie przewidziana i nie uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego i innych. Kodeks pracy przesądza wszak dość szczegółowo o treści stosunków pracy, w prawie cywilnym znacznie więcej zależy od woli stron.

Pojęcie to nie występuje w ustawach?

Jest to nazwa potoczna, ale mająca już rację bytu. Na kanwie ustaw: o narodowych funduszach inwestycyjnych; o przedsiębiorstwie państwowym; o prywatyzacji i komercjalizacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1647

Spis treści
Zamów abonament