Wielkość podatku w rękach celnika
CŁO
Postępowania umorzone, problem zostaje
Wielkość podatku w rękach celnika
Sąd Najwyższy umorzył 11 marca trzy sprawy dotyczące wymiaru cła po upływie dwuletniego okresu przedawnienia. Niczyich wątpliwości nie budzi, że zmiana po tym czasie decyzji o wysokości cła nie jest możliwa. Pozostaje jednak problem VAT, który zdaniem przynajmniej części organów skarbowych i celnych powinien być ustalony w nowej wysokości. Tymczasem zdaniem części praktyków brak po temu podstawy prawnej, także wtedy, gdy z dokumentów kontroli jasno wynika, iż importer zaniżył wartość sprowadzonego do kraju towaru, w ślad za czym zapłacił mniejsze cło i należny VAT.
Zgodnie z prawem obowiązującym do 31 grudnia 1997 r. to organ celny naliczał i odprowadzał VAT od importu. Jeżeli podmiot, celowo czy przez przypadek, popełnił błąd odnośnie do wartości towaru, a organ celny nie udowodnił tego i nie wydał stosownej decyzji w odpowiednim czasie, to miało to bezpośredni wpływ na zaniżenie kwoty podatku (od 1 stycznia 1998 r. organ celny jedynie odprowadza VAT. Nalicza go sam podatnik. Urząd skarbowy musiałby zatem specjalnie kontrolować importera. Gdy organ celny nie kwestionuje jego SAD, jest to wyłącznie kwestia przypadku i raczej rzadkość) .
Przykładem takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta