Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Politycy niezadowoleni z efektów ustawy

19 marca 1999 | Gazeta | FF

LUSTRACJA

Kogo sprawdzać w pierwszej kolejności

Politycy niezadowoleni z efektów ustawy

Większość posłów, których wczoraj zapytaliśmy, jest niezadowolona z dotychczasowych efektów działania ustawy lustracyjnej. Powody są różne: -- należało w pierwszej kolejności zlustrować polityków -- uważa Marek Biernacki z AWS; -- osoby, które się przyznały, nie mają prawa do obrony -- podkreśla Jerzy Szmajdziński z SLD; -- najpierw politycy -- mówi Bogdan Pęk z PSL. Edward Wende z UW przypomina, że chodziło o ujawnienie ludzi na wysokich stanowiskach; Jan Olszewski z ROP ocenia, że właściwa lustracja jeszcze się nie rozpoczęła.

Na przełomie lat 1998/ 1999 do Sądu Apelacyjnego wpłynęło około 23 tysięcy oświadczeń osób publicznych. Od tej chwili zaczął płynąć czas lustracji. Co się ważnego wydarzyło?

* Sąd Apelacyjny zlustrował dotychczas trzy osoby: rzecznika interesu publicznego i jego dwóch zastępców. Około dwóch miesięcy trwało sprawdzanie tych osób w archiwach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

* Okazało się, że pracownicy biura rzecznika nie będą mogli samodzielnie przeglądać archiwum MSWiA. Rzecznik uważa, że ustawa lustracyjna nie daje im do tego prawa. Oprą się więc na materiałach, które dostarczą resortowi archiwiści. * Sąd Apelacyjny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1650

Spis treści
Zamów abonament