"Ogniem i mieczem" w Woli Okrzejskiej
"Ogniem i mieczem" w Woli Okrzejskiej
POGODA DLA NARCIARZY
Onufry Zagłoba, wyrzeźbiony z drewna, strzeże wejścia do białego polskiego dworku ze spadzistym dachem i brązowymi okiennicami. Tuż za nim ustawił się sam pan Henryk Sienkiewicz z egzemplarzem "Quo vadis" w ręku. Towarzyszą im inne postacie z trylogii: ksiądz przeor Kordecki z Jasnej Góry, waleczny Longinus Podbipięta i piękna Helena Kurcewiczówna. Nadnaturalnej wielkości rzeźby, wykonane w 1998 r. , są wogrodzie przylegającym do dworku.
W tym właśnie dworku we wsi Wola Okrzejska w powiecie łukowskim, woj. lubelskie, przyszedł na świat w maju 1846 r. syn Józefa i Stefanii z Cieciszowskich, późniejszy autor trylogii. Mimo że spędził tu tylko pierwszych dziesięć lat życia, wielokrotnie powracał później w swoich powieściach do rodzinnych stron, wspominając chociażby w "Potopie" sąsiednią wieś Okrzeja czy stawy w Burzcu, skąd pochodziła jego trzecia żona.
2 października 1966 r. w dworku w Woli Okrzejskiej otwarto Muzeum Henryka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta