Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie z azbestem

10 maja 1999 | Gazeta | KF

EKOLOGICZNE POKRYCIE

Kilometry dachów do wymiany

Pożegnanie z azbestem

Pożegnaliśmy azbest -- na zawsze, a wraz z nim kolorowy rakotwórczy eternit. 28 września 1998 r. Polska dołączyła do grona państw, w których obowiązuje całkowity zakaz produkcji wyrobów zawierających w swoim składzie ten groźny minerał. Szczególnym zakazem objęte zostały płyty cementowo-azbestowe (eternit) .

Producenci płyt dachowych bezazbestowych zacierają ręce i wchodzą na nasz rynek coraz śmielej. Wyroby nieszkodliwe dla zdrowia i przyjazne dla środowiska cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem.

Ondulowana ekologicznie

W Mieleckiej Strefie Ekonomicznej francuska firma Onduline buduje fabrykę płyt na pokrycia dachowe. Koszt inwestycji to około 15 mln USD, moc produkcyjna 8 mln mkw. płyt rocznie, przeznaczonych przede wszystkim na rodzimy rynek, ale także na eksport. Produkcja ruszy w marcu 2000 r. Płyty faliste Onduline, znane już na naszym rynku, wytwarzane są z celulozy (makulatury) i utwardzane bitumem. Surowiec jest polski. Technologia pochodzić będzie z Francji.

Francuska firma sprzedała już w naszym kraju ponad 10 mln płyt -- 20 mln mkw. Dwa lata temu prezes firmy Heinrich M. Eichenauer...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1692

Spis treści
Zamów abonament