Przeszczep ostatniej szansy
MEDYCYNA
Przeszczep ostatniej szansy
Niedługo wyczerpie się budżet klinik wykonujących transplantacje szpiku kostnego
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Mimo trudności finansowych coraz częściej wykonywane są w Polsce transplantacje szpiku kostnego, wprowadzana jest też niezwykle obiecująca metoda leczenia białaczek krwią pępowinową. Nadal jednak zbyt mało wykonuje się tego rodzaju zabiegów, szczególnie u dzieci. Nową przeszkodą paradoksalnie stała się reforma służba zdrowia, która może niedługo nawet zahamować rozwój tego typu przeszczepów.
W ubiegłym roku przeprowadzono w 13 ośrodkach ponad 250 transplantacji szpiku kostnego, o kilkadziesiąt więcej niż przed rokiem, ale znacznie mniej niż potrzeba. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców w Polsce wykonuje się ich czterokrotnie mniej niż w krajach najbardziej uprzemysłowionych. W tym roku jedynie klinika hematologii i transplantacji szpiku Śląskiej Akademii Medycznej, wiodąca w kraju placówka w tej dziedzinie i jedna z większych w Europie, zamierza wykonać 120 takich zabiegów. Ambitne plany mają też inne placówki wspierane przez różne fundacje i osoby prywatne, jak np. klinika hematologii i onkologii Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie w połowie kwietnia tego roku otwarto Ośrodek Przeszczepiania Szpiku im. Jose Carrerasa. Jednym z jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta