Zreformować reformę
ZDROWIE
Pieniędzy na lecznictwo musi być więcej, trzeba zacząć ich szukać
Zreformować reformę
KRZYSZTOF BUKIEL
Spośród czterech wielkich reform społecznych reforma ochrony zdrowia budzi najwięcej emocji. Coraz powszechniejsze stają się głosy, że niektóre jej zasady muszą być zmodyfikowane.
Poprawek z pewnością potrzeba wielu. Najważniejsza, moim zdaniem, musi dotyczyć finansowania ochrony zdrowia. Z którejkolwiek by strony analizować aktualną sytuację w polskim lecznictwie, zawsze dojdzie się do wniosku, że główną przyczyną problemu (chociaż oczywiście nie jedyną) jest niewystarczająca ilość środków w stosunku do deklarowanego zakresu świadczeń.
Przedstawiciele rządu twierdzą co prawda, że na pełną ocenę poziomu finansowania ochrony zdrowia jest jeszcze za wcześnie, są już jednak pewne obiektywne dane, które pozwalają na wyciągnięcie właściwych wniosków.
To nie jest wynagrodzenie
Weźmy pierwszy przykład. Z zestawień zebranych ze wszystkich kas chorych wynika, że na jedną ambulatoryjną poradę specjalistyczną przeznaczyły one średnio 20 -- 25 złotych. To nie jest wynagrodzenie dla lekarza. To jest całkowity koszt świadczenia, na który składają się:
* porada lekarza specjalisty (najczęściej z ponaddziesięcioletnim stażem) ,
*...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta