Nowa optyka kryzysowa
WOJNA W JUGOSŁAWII
Nie możnarozpatrywać wojskowych działań NATO w oderwaniu od jego niemilitarnych wysiłków
Nowa optyka kryzysowa
STANISłAW KOZIEJ
Konflikt w Jugosławii trwa już bardzo długo i żadna organizacja międzynarodowa nie była w stanie go opanować. Nie dały sobie z nim rady ani ONZ, ani OBWE, ani Unia Europejska. Jedynie NATO okazało się zdolne do praktycznego reagowania na dramatyczny rozwój sytuacji w Kosowie. Czy popełniło błąd, decydując się na ingerencję?
Wśród komentarzy dotyczących obecnej sytuacji na Bałkanach przewija się co jakiś czas teza, że NATO popełniło błąd, angażując się w operację w Jugosławii. Postawili ją na przykład analitycy rosyjscy na międzynarodowej konferencji poświęconej poszukiwaniom sposobów rozwiązywania nieporozumień w dziedzinie bezpieczeństwa na linii USA -- Europa -- Rosja. Konferencja odbyła się w ostatnich dniach kwietnia, w Wilton Park (Wielka Brytania) .
Sądzę, że jest to teza bardzo dyskusyjna i bazuje na co najmniej dwóch wątpliwych założeniach. Pierwsze -- że istniało jakieś inne, lepsze rozwiązanie, i drugie -- że to, co robi NATO, należy traktować jako wojnę z Jugosławią.
Co do pierwszego założenia, to warto przede wszystkim zauważyć, że konflikt w Jugosławii trwa już bardzo długo i żadna organizacja międzynarodowa nie była w stanie go...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta