Zatrudnienie podczas zwolnienia
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
Zatrudnienie podczas zwolnienia
WIKTOR CAJSEL
Czy i kiedy wykonywanie pracy podczas zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy zatrudnionego? Jaka jest sytuacja prawna zatrudnionego, który świadcząc w jednej firmie pracę fizyczną, jednocześnie pozostaje w stosunku pracy w drugiej i wykonuje tam zajęcia nie wymagające wysiłku fizycznego? Co dzieje się, gdy otrzymuje on zwolnienie lekarskie z zakazem wykonywania wyłącznie prac fizycznych?
Lekarz wydający zwolnienie od pracy fizycznej nie zabronił pacjentowi pracy umysłowej, z czego ten skorzystał. Pierwszy pracodawca postanowił wobec tego rozwiązać z nim umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, co uzasadnił ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy). Czy rzeczywiście są do tego podstawy?
Wina umyślna lub niedbalstwo
Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy poddać analizie dyspozycję art. 52 § 1 pkt 1 k.p., który stanowi: "Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych". Jak zauważa Sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta