Urząd i dostawcy przed sądem polubownym
ZAMOWIENIA PUBLICZNE
Odwołań jest niewiele, bo mało kto wierzy w ich skuteczność
Urząd i dostawcy przed sądem polubownym
MAGDALENA KOWALSKA-JęDRZEJOWSKA
Najczęściej zarzuca się zamawiającym dowolną ocenę. Postępowanie odwoławcze jest szybkie i tanie. Brakuje jednak przepisów zapewniających wyegzekwowanie werdyktu zespołu arbitrów.
Ustawa z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. nr 119, poz. 773 ze zm. ; dalej: ustawa) w rozdziale 8 wymienia dwa środki odwoławcze w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego: protest i odwołanie. Na podstawie art. 79 ust. 1 środki te przysługują dostawcom lub wykonawcom, których interes prawny doznał uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego określonych w ustawie zasad udzielania zamówienia publicznego, z wyjątkami, o których mowa w ust. 2 tego artykułu.
Najpierw protest
Dostawca lub wykonawca może złożyć pisemny protest na czynności podjęte przez zamawiającego w toku postępowania o zamówienie publiczne. Protest może dotyczyć, z wyjątkami, o których mowa w art. 79 ust. 2 ustawy, każdej czynności zamawiającego, a więc nie tylko wyboru oferty. Musi być wniesiony w terminie siedmiu dni od dnia, w którym dostawca lub wykonawca powziął lub mógł powziąć wiadomość o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta