Według przeciętnego poziomu usług medycznych
Odpowiedzialność skarbu państwa za funkcjonowanie służby zdrowia
Według przeciętnego poziomu usług medycznych
Skarb państwa ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez funkcjonariusza państwowego przy wykonywaniu powierzonej mu czynności (art. 417 kodeksu cywilnego). Takimi funkcjonariuszami są też m.in. lekarze zatrudnieni w publicznych (społecznych) zakładach służby zdrowia. W wyroku z 1 grudnia 1998 r. (sygn. III CKN 741/98) Sąd Najwyższy stwierdził, że ocena odpowiedzialności skarbu państwa powinna uwzględniać przeciętny poziom usług medycznych świadczonych w powszechnej służbie zdrowia.
SN odrzucił więc tu najwyższy standard opieki medycznej. Jednakże z jego wywodów wynika, iż przy ocenie tej należy wykluczyć dopuszczalność stosowania metod i środków starych, nie rokujących skuteczności (rokujących ją gorzej), jeśli są one powszechnie zastępowane nowymi metodami leczenia. Formułowanie ocen w kwestii odpowiedzialności skarbu państwa wymaga umiaru i ostrożności, ponieważ racje prawne i medyczne nieodłącznie wiążą się z racjami społecznymi, jeśli nie wręcz z redystrybucją dochodu narodowego. Każda więc sytuacja powinna być oceniana pod względem prawnym indywidualnie - wyjaśnia SN. Jego zdaniem obowiązujące przepisy dają podstawę do stwierdzenia, że prawo do ochrony zdrowia było i będzie limitowane, choćby ze względów finansowych, nie może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta